Co trzeba wiedzieć o porodzie?

objawy porodu Objawy porodu

Poznaj objawy zapowiadające przyjście na świat dziecka.

czytaj dalej
fazy porodu Fazy porodu

Poznaj 3 główne fazy porodu.

czytaj dalej
rodzaje porodu Rodzaje porodu

Oprócz porodu naturalnego, istnieje kilka inny sposób urodzenia dziecka.

czytaj dalej

Poród - bądź na niego przygotowana

Wiele kobiet szuka informacji na temat porodu, chcąc dowiedzieć się, na co powinny być przygotowane. Jest to bardzo dobre podejście, ponieważ warto mieć świadomość, co czeka każdą ciężarną kobietę, w momencie gdy zacznie się poród. Nie trzeba się jednak obawiać przebiegu porodu, ponieważ warto pamiętać o tym, jest to naturalny akt, a ciało kobiety skonstruowane jest tak, aby przebiegał on możliwie jak najlepiej. Mimo wszystko dobrze jest poznać poszczególne etapy porodu.

Kiedy zbliża się czas porodu, wówczas obniża się szyjka macicy. Wiele kobiet może to odczuwać, jako osunięcie się brzucha w dół, zmniejszony ucisk na żołądek, czy odczucie ulgi w oddychaniu. Na kilka dni przed porodem kobieta może również odczuwać tzw. skurcze przepowiadające, które nie muszą być bolesne. Poza tym, w ostatnich tygodniach i dniach przed porodem kobiety mogą czuć wzmożone parcie na pęcherz. Ponadto zbliżający się poród mogą poprzedzać bóle głowy, ogólny niepokój, uczucie gorąca, wymioty, biegunka, brak łaknienia, a nawet kołatanie serca.

Każdy poród składa się z trzech etapów. Pierwszy charakteryzuje się silnymi skurczami, które początkowo pojawiają się co 10-30 minut, a później co 2 minuty. Etap ten ma za zadanie rozszerzyć szyjkę macicy, tak aby osiągnęła ona rozwarcie ok. 10 cm. Kiedy dojdzie do takiego rozwarcia rozpoczyna się drugi etap porodu, w którym dziecko jest wypychane z macicy przez kanał rody. Jest to moment najbardziej bolesny, który może trwać od 30 minut - do nawet 2 godzin. W trzecim etapie z kolei z macicy wypychane jest łożysko. Może to nastąpić w około 15 minut do godziny po porodzie. Ważne, aby łożysko zostało wydalone w całości, ponieważ pozostałości mogą powodować późniejsze krwawienia i infekcje.

Poród odbywa się zazwyczaj na specjalnym fotelu porodowym. Coraz częściej jednak kobiety przyjmują inne pozycje, które są bardziej naturalne. Bardzo popularny jest np. poród w wodzie, w którym ciężarna może ułożyć się tak jak jej wygodnie. W innych kulturach, kobiety podczas porodu przyjmują pozycję kuczną, klęczącą lub siedzącą, dzięki której poród wspomagany jest również przez siły grawitacji.

Przydatne strony

ciąża - dni płodne Objawy ciąży

Poznaj siedem głównych objawów ciąży. Na stronie znajduje się dokładny opis poszczególnych objawów ciąży.

czytaj dalej

Dołącz do nas!

Polecamy

6 weidera

Polecamy świetny zestaw ćwiczeń na płaski brzuch - 6 weidera. Są to jedne z najskuteczniejszych ćwiczeń na osiągnięcie płaskiego brzucha.

czytaj dalej